13 Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Mikotoksyny i pleśnie - aktualne trendy”

Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka”
Nazwa zadania/projektu: 13 Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Mikotoksyny i pleśnie - aktualne trendy”
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: Wartość dofinansowania: 129 800 PLN, całkowita wartość: 191 800,00 PLN
Kierownik zadania/projektu: dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, twarmag@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Fizjologii i Toksykologii, Wydziału Nauk Biologicznych UKW
Okres realizacji: 1.09.2021 - 31.08.2022
Nr umowy/decyzji: umowa nr  DNK/SP/514896/2021
Adres strony internetowej zadania/projektu: mycotoxin.ukw.edu.pl

Przedmiotem programu Doskonała Nauka jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Głównym celem kolejnej edycji 13 Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Mikotoksyny i pleśnie - aktualne trendy" 13th International Scientific Conference "Mycotoxins and moulds - current trends" jest zaprezentowanie aktualnych wyników badań przedstawiających zagrożenie naruszenia bezpieczeństwa żywności i pasz, a także wpływu patogennych pleśni i mikotoksyn na organizm ludzki i zwierzęcy. Podczas trwania konferencji, swoje badania przedstawią specjaliści tej dziedziny z całego świata. Przedstawione zostaną najnowsze dane na temat kancerogenności, teratogenności i mutagenności patogennych metabolitów grzybów pleśniowych.

Poprowadzona zostanie również debata na temat nowych sposób detoksykacji mikotoksyn, ich dopuszczalnych poziomów wg Unii Europejskiej oraz przyjętych metod w dyrektywach Komisji UE. Omówiony zostanie również temat inaktywacji i biotransformacji mikotoksyn z wykorzystaniem substancji biologicznie czynnych. W konferencji będą uczestniczyli czołowi specjaliści tej tematyki ze światowych jednostek naukowych. Gośćmi krajowymi będą pracownicy różnych branż spożywczych i paszowych, lekarze weterynarii, naukowcy, sektor kontroli jakości żywności i pasz, których udział przewiduje się na ok. 120 osób.