Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka”
Nazwa zadania/projektu: Organizacja i przeprowadzenie Szkoły Letniej przy konferencji międzynarodowej LUMDETR 2021
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: Wartość dofinansowania: 27 610 PLN, całkowita wartość: 30 690,00PLN
Kierownik zadania/projektu: prof. dr hab. Yuriy Zorenko, zorenko@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Materiałów Optoelektronicznych Instytutu Fizyki UKW
Okres realizacji: od 01.07.2021 do 31.12.2021
Nr umowy/decyzji: umowa nr  DNK/SP/515422/2021
Status zadania/projektu: zrealizowany
Adres strony internetowej zadania/projektu: lumdetr2021.pl

Przedmiotem programu Doskonała Nauka jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Cel projektu. Organizacji Szkoły Letniej przy cyklicznej konferencji LUMDETR 2021 jest znakomitą realizacją międzynarodowej platformy do wymiany doświadczeń i najnowszej wiedzy między uczonymi, związanymi z fizyką i chemią defektów w ciałach stałych, determinujących ich właściwości luminescencyjne. Dziedzina ta intensywnie się rozwija i ciągle poszukuje nowych, bardziej efektywnych materiałów pod kątem możliwości zastosowań, między innymi w detektorach i przetwornikach różnych typów promieniowania jonizującego.

Efektem przeprowadzenia Szkoły Letniej będzie przekazanie doświadczenia pomiędzy kluczowymi naukowcami i technologami, pracującemu w dziedzinie nowoczesnych materiałów luminescencyjnych, a ich młodszymi kolegami. Organizacja tej szkoły letniej w ramach uznanego międzynarodowego forum, którym jest cykliczna konferencja LUMDETR 2021, bez wątpienia zaowocuje w nawiązaniem nowych i poszerzeniem już istniejących międzynarodowych kontaktów pomiędzy młodymi a doświadczonymi uczonymi w celu podjęcia nowych, innowacyjnych projektów dotyczących materiałów scyntylacyjnych i luminescencyjnych mających docelowe zastosowania w detektorach i przetwornikach promieniowania jonizującego, stosowanych w nowoczesnej radioterapii onkologicznej; systemach mikroobrazowania w biologii, skanerach bezpieczeństwa w transporcie, geologii i wielu innych dziedzinach nauki i techniki.