Projekty na UKW

Utopie i dystopie wobec współczesnych lęków oraz nadziei społecznych

Nazwa instytucji finansującej: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka”
Nazwa zadania/projektu: Utopie i dystopie wobec współczesnych lęków oraz nadziei społecznych 
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: Wartość dofinansowania: 119 273,00  PLN, całkowita wartość: 138 273,00 PLN
Kierownik zadania/projektu: dr Marcin Piotr Wałdoch, waldoch@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Polityki Bezpieczeństwa UKW
Okres realizacji: 1.11.2022 - 31.08.2023
Nr umowy/decyzji: umowa nr  DNK/SP/547514/2022
Status zadania/projektu: w trakcie realizacji
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki UKW
Krótki opis zadania/projektu:

Przedmiotem programu Doskonała Nauka jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Cele projektu: 

  • Integracja środowiska naukowców, badaczy, popularyzatorów wiedzy posiadających dorobek w zakresie problematyki utopii i dystopii w odniesieniu do wyzwań i zagrożeń obecnych w życiu społecznym (ze szczególnym uwzględnieniem sfery życia politycznego). 
  • Popularyzacja wiedzy będącej efekt badań i aktywności prowadzonych przez zaproszonych gości. 
  • Stworzenie cyklicznego, rozwijającego się projektu spotkań i debat naukowych na temat utopii i dystopii rozpatrywanych przez pryzmat nauk społecznych ze szczególnym uwzględnieniem nauk o polityce i administracji, nauk o bezpieczeństwie, ale także socjologii, psychologii, filozofii i pedagogiki oraz nauk pokrewnych jak: literaturoznawstwo i historia.
  • Kształtowanie wizerunku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jako miejsca rzetelnej i interesującej debaty na temat wyzwań teraźniejszości i przyszłości. Szczególną rolę w tym względzie odgrywać ma Wydział Nauk o Polityce i Administracji, który w swej ofercie dydaktycznej proponuje studentom unikatowe i związane ze studiami nad przyszłością kierunki studiów, jak: innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną oraz cyberdemokracja i studia nad rozwojem. Zapewnienie odpowiedniej jakości kształcenia na wymienionych kierunkach wymaga także prowadzenia wszechstronnych badań i nawiązywania międzynarodowych oraz ogólnokrajowych kontaktów w obszarze problematyki, której dotyczy realizowany na nich program kształcenia.   
  • Rozwojowa kontynuacja projektu konferencyjnego, którego pierwsza edycja miała miejsce w październiku 2020 roku, a który ma stać się wydarzeniem cyklicznym, organizowanym minimum co dwa lata, rozpoznawalnym i cenionym w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym (https://www.ukw.edu.pl/strona/konferencje/konferencje/57852/utopie-i-dystopie-wizje-polityki-i-ustrojow-politycznych---8-pazdziernika-2020 ). 

Efekty realizacji projektu:

  • Nawiązanie kontaktów ogólnokrajowych i międzynarodowych w grupie badaczy zajmujących się problematyką utopii i dystopii, studiami nad przyszłością, cyberprzestrzenią, nowymi technologiami, wyzwaniami i zagrożeniami współczesnego świata.
  • Publikacja części referatów w czasopiśmie "Świat Idei i Polityki" (40 punktów na liście MEiN). 
  • Podniesienie świadomości społecznej na temat wizji mniej lub bardziej realnych, "alternatywnych światów społecznych", a tym samym lepsze przygotowanie społeczeństwa i poszczególnych jednostek na wyzwania i zagrożenia, które stoją przed nami wszystkimi w przyszłości, a które dość wyraźnie ukazane są w projektach utopijno-dystopijnych. 

Logotypy: Flaga i godło Polski - Ministerstwo Edukacji i Nauki -  program Doskonała Nauka