Projekty na UKW

Projekt: rozwój czasopisma „Świat Idei Polityki”

Plansza z informacjami o projekcie oraz herbem i flagą Polski

Nazwa instytucji finansującej: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa, pomoc de minimis
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program „Rozwój czasopism naukowych”
Nazwa zadania/projektu: Projekt: rozwój czasopisma „Świat Idei Polityki”
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 49 992 PLN
Kierownik zadania/projektu: dr hab. Łukasz Jureńczyk, prof. uczelni, lukaszj@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Wydział Nauk o Polityce i Administracji
Okres realizacji: 01.12.2022 r. do 30.11.2024 r.
Nr umowy/decyzji: RCN/SP/0217/2021/1
Status zadania/projektu: w trakcie realizacji
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki UKW
Krótki opis zadania/projektu:

Celami projektu są zwiększenie obecności czasopisma "Świat Idei i Polityki" w międzynarodowym obiegu naukowym oraz podniesienie poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, które przełożą się na zwiększenie wpływu czasopisma na rozwój nauki. Realizację pierwszego z celów zapewni bieżące uzupełnianie międzynarodowego repozytorium pełnych tekstów naukowych - CEEOL, uzupełnianie referencyjnych baz danych, w których indeksowane jest czasopismo oraz wejście do kolejnych baz, tj. CEJSH i BazHum i ich uzupełnianie. Upowszechnianie informacji o czasopiśmie na świecie umożliwi zmodyfikowanie dwujęzycznej storony internetowej oraz prowadzenie w języku polskim i angielskim profili na Facebooku i Twitterze.

Realizację wszystkich celów umożliwi wydawanie od 2022 roku jednego numeru pórocznika w całości w języku angielskim i innych językach kongresowych. Możliwe to będzie dzięki tłumaczeniu/korekcie językowej tekstów i abstraktów realizowanym przez profesjonalnych tłumaczy. Czasopismo będzie obsługiwane na platformie Open Journal Systems/Public Knowledge Project (OJS/PKP), co umożliwi profesjonalizację zarządzania poszczególnymi etapami procesu wydawniczego oraz da dodatkową możliwość upowszechniania artykułów naukowych i informacji o czasopiśmie. Uczestnictwo w pogramie pozwoli na sfinansowanie powyższych prac realizowanych przez uczestników projektu oraz tłumaczy.

Jednocześnie do ścisłej Redakcji włączony zostanie przedstawiciel zagranicznego ośrodka naukowego, do grona redaktorów tematycznych i Rady Naukowej po dwóch kolejnych przedstawicieli takich ośrodków oraz rozwinięta zostanie współpraca z zagranicznymi recenzentami. Wskazane powyżej działania umożliwią zbliżanie czasopisma do spełnienia kryteriów wymaganych w SCOPUS i Social Sciences Citation Index. Pozwolą one między innymi na zwiększenie liczby autorów z zagranicznych ośrodków naukowych, dalsze podnoszenie jakości tekstów pod względem naukowym, językowym i redakcyjnym oraz zwiększenie cytowalności.

Godło i flaga Polski - logo Ministerstwa Edukacji i Nauki - logo programu Rozwój czasopism naukowych