Projekty na UKW

International Scientific Conference "Sport of the Disabled in scientific research"

Nazwa instytucji finansującej: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka”
Nazwa zadania/projektu: International Scientific Conference "Sport of the Disabled in scientific research"
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: Wartość dofinansowania: 42 300,00  PLN, całkowita wartość: 51 800,00 PLN
Kierownik zadania/projektu: dr Adam Szulc, aszul@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Biologicznych Podstaw Kultury fizycznej UKW
Okres realizacji: 1.11.2022 - 31.10.2024
Nr umowy/decyzji:umowa nr  DNK/SP/546846/2022
Status zadania/projektu: w trakcie realizacji
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki UKW
Krótki opis zadania/projektu:

Przedmiotem programu Doskonała Nauka finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Sport i aktywność fizyczna mogą stanowić istotny czynnik w procesie rehabilitacji  osób z niepełnosprawnościami, ale także mogą przyczyniać się do integracji społecznej osób narażonych na wykluczenie społeczne. Naukowcy z całego świata podejmują szereg działań badawczych sprzyjających poprawie sprawności i wydolności fizycznej pełnosprawnych sportowców wyczynowych.  W mniejszym stopniu obserwuje się zainteresowanie podejmowaniem badań naukowych dotyczących sportu i aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnościami. Przegląd bibliograficznych baz danych ukazuje jednoznacznie, że  zainteresowanie naukowców sportem i aktywnością fizyczną osób niesłyszących jest wręcz marginalne. Zaobserwowano także brak współpracy międzynarodowej pomiędzy ośrodkami naukowymi zajmującymi się badaniami szeroko rozumianej sprawności fizycznej w środowisku osób z niepełnosprawnościami.

Stąd też celem projektu jest próba integracji środowiska naukowców zajmujących się tematyką sportu i aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnościami, w tym osób niesłyszących. Wspólne działania okołoprojektowe mają przyczynić się do poszukiwania wspólnych możliwości badawczych. Projekt ma również na celu zwiększenie świadomości środowiska naukowego i społeczeństwa na potrzebę prowadzenia badań w obszarze osób z niepełnosprawnościami.

Powyższe cele zostaną zrealizowane w postaci międzynarodowej konferencji naukowej, której efekty będą promowane na dedykowanej stronie www konferencji "Niepełnosprawni w badaniach naukowych" - "Disabled in scientific research" . W celu dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców konferencja będzie zrealizowana w trybie on-line.

Prelegenci dokonają podsumowania wyników swoich dotychczasowych badań. Osoby zainteresowane (zawodnicy, działacze, trenerzy, osoby nieaktywne fizycznie), będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w konferencji jako słuchacze bierni, a poprzez stronę www projektu będą mogły zapoznać się z zebranymi w jednym miejscu publikacjami naukowymi lub odnośnikami do tych publikacji.

Konferencja stanowić będzie pierwsze wspólne działania organizacyjno-naukowe naukowców i działaczy z całego świata zajmujących się sportem i aktywnością fizyczną osób z niepełnosprawnościami, w tym niesłyszących. Prezentowane wyniki badań i działań organizacyjnych dadzą możliwość porównania działań realizowanych w i dla środowiska niesłyszących ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi.

Efektem projektu jest stworzenie platformy pokonferencyjnej (strony www)  przedstawiającej wyniki prowadzonych na świecie badań. Witryna internetowa będzie także służyła promocji sportu osób z niepełnosprawnościami. Przewidywana liczba referatów/posterów/prezentacji multimedialnych - 20.

Organizatorzy, poprzez wspólne międzynarodowe działania, chcieliby nawiązać długotrwałą współpracę organizacyjno-naukową w obszarze sportu i aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnościami oraz promować sport osób z niepełnosprawnościami, w tym osób niesłyszących w Polsce i  na świecie. Pomóc w realizacji tych celów może nawiązana współpraca z polskimi i zagranicznymi federacjami sportowymi zajmującymi się problematyką sportu i aktywności fizycznej w środowiskach osób z niepełnosprawnościami: niedosłuch/głuchota (Polski Związek Sportu Niesłyszących, Międzynarodowy Komitet Sportu Głuchych), intelektualnymi (Olimpiady Specjalne), motorycznymi. (Polski Komitet Paraolimpijski).

Logotypy: Flaga i godło Polski - Ministerstwo Edukacji i Nauki -  program Doskonała Nauka