Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka”
Nazwa zadania/projektu:Monografia pt.: “Prototype of biomimetic multi-spiked connecting scaffold for resurfacing arthroplasty endoprostheses” w renomowanym wydawnictwie o zasięgu światowym
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: Wartość dofinansowania: 66 962,50 PLN, całkowita wartość: 74 412,50 PLN
Kierownik zadania/projektu/autorzy projektu: dr inż. Mariusz Winiecki (UKW, redaktor wniosku, winiecki@ukw.edu.pl), dr hab. inż. dr n. med. Ryszard Uklejewski, prof. uczelni (UKW, uklejew@ukw.edu.pl), dr hab. n. med. Piotr Rogala, prof. uczelni (UMP, ANS Gniezno, gabinet.rogala@gmail.com)
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Wydział Inżynierii Materiałowej, Katedra Materiałów Konstrukcyjnych i Biomateriałów UKW
Okres realizacji: 19.12.2022 - 19.08.2023
Nr umowy/decyzji: umowa nr  DNK/SP/548211/2022

Przedmiotem programu Doskonała Nauka jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Celem projektu jest opublikowanie w ujętym w wykazie ministerialnym wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe wydawnictwie CRC Press (obecnie Routledge & CRC Press, stanowi część Taylor and Francis Group) w wersji elektronicznej, w trybie otwartego dostępu (bezpłatnego i bez technicznych ograniczeń), recenzowanej monografii naukowej w języku angielskim pt.: "Prototype of a biomimetic multi-spiked connecting scaffold for new-generation of non-cemented resurfacing endoprostheses – design with rapid prototyping, bioengineering research and pilot experiments on animal model" autorstwa Ryszarda Uklejewskiego (UKW), Piotra Rogali(UMP, ANS) i Mariusza Winieckiego (UKW), która ukazała się w grudniu 2021 r. w polskiej wersji językowej nakładem Akademickiej Oficyny Wydawniczej EXIT w Warszawie (http://exit.pl/ukl.htm). Prezes AOW EXIT Andrzej Lang wyraża zgodę na rozpowszechnianie w wersjach obcojęzycznych w innych wydawnictwach książek wydanych w AOW EXIT i deklaruje nieodpłatne przekazanie wydawnictwom obcojęzycznym pełnych praw wydawniczych, a także udostępnia treść recenzji wydawniczej wykonanej dla AOW EXIT.

Monografia prezentuje całościowo przebieg wykonanych zadań badawczych i zasadnicze wyniki naukowe (otrzymane w toku realizacji dwóch projektów badawczych MNSW i NCN nr 4T07C05629 i nr N518412638 i kontynuowanych badań) dotyczące opracowanego w bioinżyniersko-klinicznym zespole prototypu biomimetycznego wieloszpilkowego rusztowania łączącego z kością okołostawową komponenty nowej generacji całkowicie bezcementowych powierzchniowych endoprotez stawowych. Nowa generacja całkowicie bezcementowych powierzchniowych endoprotez stawu biodrowego i innych stawów, których komponenty osadzane są w kości okołostawowej za pośrednictwem opracowanego prototypowego biomimetycznego wieloszpilkowego rusztowania łączącego będzie, zdaniem autorów, pierwszą na świecie generacją biomimetycznych powierzchniowych endoprotez stawowych, jak i biomimetycznych endoprotez stawowych w ogóle. Wg opinii recenzenta monografii, dr hab. inż. prof. PW Danuty Jasińskiej-Choromańskiej z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, opracowany prototyp innowacyjnej endoprotezy powierzchniowej stawy biodrowego, której elementy osadzane są w kości  okołostawowej całkowicie bezcementowo za pomocą biomimetycznego wieloszpilkowego rusztowania łączącego, stanowi istotny wkład naukowy bioinżyniersko-klinicznego Zespołu badawczego do inżynierii biomedycznej, w szczególności biomechaniki inżynierskiej i biomechaniki ortopedycznej, w Polsce i na świecie.

Publikacja tej anglojęzycznej monografii naukowej w renomowanym wydawnictwie CRC Press (obecnie Routledge & CRC Press, część Taylor and Francis Group), z nadanym w sierpniu br. numerem ISBN: 9781032418445, w wersji elektronicznej w trybie otwartego dostępu przyczyni się do popularyzacji w obiegu międzynarodowym polskich osiągnięć naukowych w postaci opracowanego prototypu pierwszej, i polskiej, mocowanej całkowicie bezcementowo beztrzpieniowej endoprotezy powierzchniowej na światowy rynek implantów ortopedycznych i sprawi, że dalej rozwijany produkt (III etap – realizowany obecnie do grudnia 2024r. chirurgiczno-bioinżynierski projekt badawczy wewnętrzny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – zgoda Komisji Bioetycznej UMP nr 777/21 oraz przygotowywany do złożenia w NCBR wniosek grantowy chirurgiczno-biznesowy obejmujący przeprowadzenie w warunkach uniwersyteckiej kliniki ortopedycznej eksperymentalnego leczenia chirurgiczno-ortopedycznego z zastosowaniem prototypowej endoprotezy powierzchniowej stawu biodrowego i/lub stawu kolanowego, a także zaplanowane wdrożenie takich innowacyjnych endoprotez powierzchniowych do seryjnej produkcji i stosowania w praktyce ortopedycznej) będzie w przyszłości służył pacjentom pozwalając na dłuższe ich funkcjonowanie z endoprotezą (nawet do kilkudziesięciu lat: z użyciem endoprotezy powierzchniowej, endoprotezy krótkotrzpieniowej, tradycyjnej endoprotezy długotrzpieniowej i endoprotezy rewizyjnej).