Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka”
Nazwa zadania/projektu: Konferencja Naukowa "Przedsiębiorstwo i jego otoczenie. Wyzwania ekonomiczne, prawne i społeczne"
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 40 000,00 PLN, całkowita wartość: 46 900,00 PLN
Kierownik zadania/projektu/autorzy projektu: dr Maryla Bieniek-Majka, maryla@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Ekonomii UKW
Okres realizacji: 1.12.2022 - 31.12.2023
Nr umowy/decyzji:umowa nr  DNK/SP/549278/2022

Przedmiotem programu „Doskonała Nauka” jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Przedsiębiorstwo i jego otoczenie. Wyzwania ekonomiczne, prawne i społeczne” otwiera cykl corocznych spotkań przedstawicieli środowiska akademickiego, środowiska biznesu oraz instytucji otoczenia biznesu. Główną ideą przyświecającą organizacji tego wydarzenia  jest stworzenie przestrzeni na styku nauki i biznesu sprzyjającej integracji i współpracy wymienionych środowisk, stanowiącej przyczynek do realizacji wspólnych projektów i działań na rzecz gospodarki regionu i społeczeństwa. Ponadto ma przybliżyć działalność przedsiębiorstw w regionie, ich roli jako dostawcy dóbr i usług, pracodawcy, innowatora, a także organizacji społecznie odpowiedzialnych.
Dodatkowym aspektem tego wydarzenia jest międzynarodowy charakter konferencji. Udział prelegentów z zagranicznych ośrodków akademickich to nie tylko możliwość szerszej wymiany poglądów i wyników badań, ale także przyczynek do zwiększania umiędzynarodowienia działalności naukowej i dydaktycznej IPiE, a także szansa korzystania z doświadczeń międzynarodowych i sprawdzonych rozwiązań w zakresie wspierania przedsiębiorczości i regionalnego rozwoju.  Interdyscyplinarny charakter konferencji, połączenie dyskusji ekonomistów, prawników i reprezentantów innych dyscyplin nauki pozwoli na omówienie miejsca przedsiębiorstwa w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.
Przewiduje się następujące efekty Konferencji:

• wskazanie, wspólnie przez środowisko akademickie oraz przedsiębiorców, obszarów współpracy przedsiębiorstwa z otoczeniem;
  • stworzenie platformy wymiany poglądów przedsiębiorców ze środowiskiem nauki w kwestii misji i wartości realizowanych przez firmy, społecznej odpowiedzialności biznesu, instytucji prawa, w tym głównie gospodarczego i podatkowego, jego kształtu i wpływu na działalność gospodarczą;
  • integrację środowiska przedsiębiorców ze środowiskiem akademickim i instytucji otoczenia biznesu, w celu artykułowania potrzeb i postulatów środowiska przedsiębiorców
  • skorzystanie z praktycznej wiedzy przedsiębiorców w procesie kształcenia studentów, głównie na kierunku Ekonomia oraz Prawo w biznesie i Administracja;

Zwieńczeniem konferencji ma być podpisanie listu intencyjnego powołującego Klub S&B IPiE, który ma być platformą instytucjonalną zrzeszającą przedstawicieli środowiska nauki, biznesu i otoczenia biznesu.