40. Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Fykologicznego
Nazwa instytucji finansującej: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka”
Nazwa zadania/projektu: 40. Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Fykologicznego
Kierownik zadania/projektu/autorzy projektu: dr hab. Ewa Dembowska, prof. uczelni, dembow@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii UKW Katedra Ekonomii UKW
Okres realizacji: 1.11.2022 - 31.10.2023
Nr umowy/decyzji: umowa nr DNK/SP/546392/2022
Status zadania/projektu: w trakcie realizacji
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki UKW
Adres strony projektu: phycology.ukw.edu.pl
Krótki opis zadania/projektu:
Przedmiotem programu Doskonała Nauka jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.
Nadrzędnym celem 40. Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Fykologicznego "Czas zmian: taksonomia i ekologia glonów w teorii i praktyce" jest zaprezentowanie najnowszych wyników badań fykologicznych oraz aktualnych kierunków badań w ochronie środowiska, gdzie glony pro- i eukariotyczne pełnią kluczową rolę. Przedstawione zostaną najnowsze dane w zakresie fizjologii, biochemii i genetyki różnych grup glonów, przedstawione będą także trendy w badaniach nad metabolitami Cyanobacteria, w tym szczególnie niebezpiecznych dla ekosystemów wodnych oraz zdrowia człowieka cyanotoksyn. Występowanie określonych gatunków glonów i sinic jest ściśle związane z jakością wód. Z jednej strony glony i sinice są bardzo dobrymi indykatorami, z drugiej mogą powodować niekorzystne i niebezpieczne zjawiska (np. zakwity wody) powodując obniżenie jakości usług ekosystemowych dostarczanych przez ekosystemy wodne. Problematyka dostępu do dobrej jakości wody, będzie przedmiotem wystąpień i dyskusji. Jest to niezwykle ważna tematyka, zwłaszcza, że widocznym już skutkiem zmian klimatycznych jest trudny, w wielu miejscach świata, dostęp do dobrej jakości wody mogący prowadzić w przyszłości do konfliktów zbrojnych. W trakcie konferencji wyniki swoich badań zaprezentują specjaliści z całego świata.
Gośćmi konferencji (konferencja zaplanowana jest na około 100 uczestników) będą głównie pracownicy naukowi uniwersytetów i jednostek badawczych z kraju i zza granicy, ale także przedstawiciele instytucji związanych z gospodarką wodną (np. Wody Polskie). Wymiernymi efektami konferencji będą: spotkanie naukowców ze światowych ośrodków i promocja Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz promocja Polskiego Towarzystwa Fykologicznego; stworzenie platformy wymiany akademickiej i kontynuacja dotychczasowej współpracy oraz nawiązanie nowych kontaktów badawczych; publikacja abstraktów upowszechnionych w formie elektronicznej i drukowanej; upowszechnienie i udoskonalenie badań nad oceną jakości wody oraz zarządzaniem zasobami wodnymi.
Podczas konferencji będzie miało miejsce Walne Zebranie członków PTF, podczas którego podejmowane będą aktualne problemy związane z działalnością towarzystwa, naświetlone będą również kierunki planowanych przedsięwzięć i dalszego rozwoju PTF.