Projekty na UKW

X ukraińsko - polskie dialogi naukowe

Nazwa instytucji finansującej: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka II” moduł „Wsparcie konferencji naukowych”
Nazwa zadania/projektu: X ukraińsko - polskie dialogi naukowe
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 116 985,00PLN, całkowita wartość: 164 985,00 PLN
Kierownik zadania/projektu/autorzy projektu: dr hab. inż., dr h.c. Janusz Musiał, prof. uczelni, janusz.musial@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Wydział Mechatroniki
Okres realizacji: 1.12.2023 - 31.10.2024
Nr umowy/decyzji: umowa nr  KONF/SP/0237/2023/01
Status zadania/projektu: realizacja zgodnie z umową
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki UKW

Międzynarodowa Konferencja "Ukraińsko-Polskie Dialogi Naukowe" to cykliczna konferencja, organizowana od 20 lat przez Chmielnicki Uniwersytet Narodowy KhNU na Ukrainie. Do tej pory odbyło się dziewięć edycji tej konferencji. Przy każdej z nich, przy organizacji udział brali przedstawicieli polskich uczelni. Ze względu na trudną sytuację na Ukrainie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszcz zaproponował organizację X Ukraińsko-Polskich Dialogów Naukowych w Polsce, w Bydgoszczy i otrzymał zgodę JM Rektora Uniwersytetu na Ukrainie. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego od kilkunastu lat współpracuję z Uniwersytetem Narodowych w Chmielnickim.

Za organizację Dialogów Naukowych odpowiadać będą:

  • dr hab. inż., dr h.c. Janusz Musiał, prof. uczelni (K-kierownik), pracownik Wydziału Mechatroniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska, posiadający bardzo duże doświadczenie naukowo-organizacyjnej. Członek kilkunastu komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji krajowych i zagranicznych. Od kilkunastu lat jako członek komitetu związany z Ukraińsko-Polskimi Dialogami Naukowymi. Pełnił również funkcję współautora trzech monografii pokonferencyjnych "Actual problems of modern science", w których zamieszczane są artykuły. Janusz Musiał jest również doktorem honoris causa Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.
  • dr hab. inż. Oleh Polishchuk (KU - koordynator ukraiński) pracownik Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego w Chmielnickim, Ukraina. Przewodniczący komitetu organizacyjnego kilku ostatnich edycji Ukraińsko-Polskich Dialogów Naukowych, kierownik katedry na Wydziale Mechanicznym KhNU.

dr hab. inż., Marek Macko, prof. uczelni (KP - koordynator polski) pracownik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska. posiadający wieloletnie doświadczenie naukowo-badawcze i organizacyjne. Organizator i współorganizator wielu konferencji, m.in. Polsko-Słowacka Międzynarodowa Konferencja - Machine Modelling and Simulation oraz Międzynarodowa Konferencja - Intelligent Solutions for Industry - ISI 2022. Jest członkiem kilkunastu komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji krajowych i zagranicznych. Od kilku lat jako członek komitetu związany z Ukraińsko-Polskimi Dialogami Naukowymi. Obecnie pełni funkcję prorektora ds. rozwoju i współpracy oraz kierownika Katedry Systemów Mechatronicznych na Wydziale Mechatroniki.

Celem projektu jest wymiana doświadczeń badawczych związanych z takimi naukami jak: inżynieryjno-technicznymi i społecznymi. Planowany jest udział 80 naukowców z Polski, Ukrainy i innych krajów, którzy zaprezentują swoje osiągnięcia naukowe poszerzające stan wiedzy w zakresie nauk technicznych, ekonomicznych czy społecznych. Zakłada się aby 40 naukowców z Ukrainy uczestniczyło w konferencji za zerową opłatą, ze względów na trudną sytuację geopolityczną na Ukrainie. Podstawą zakwalifikowanie naukowców z Ukrainy na konferencję na zasadach zerowej opłaty będzie autorstwo lub współautorstwo artykułu zgłoszonego na konferencję i pozytywna recenzja artykułu.

Wysokość opłaty dla pozostałych uczestników konferencji skalkulowano na poziomie 1200 zł, i również w tym przypadku kwalifikacja odbędzie się po pozytywnym przejściu procesu recenzowania.

Efektem konferencji będą wyniki badań zamieszczone w 60 artykułach, które zostaną zawarte w monografii pokonferencyjnej o tradycyjnym tytule "Actual problems of modern science".  Główne tezy naukowe zostaną zawarte w streszczeniach dołączonych do programu konferencji. Dostęp do materiałów konferencyjnych będzie otwarty dla każdego poprzez zamieszczenie monografii na stronie internetowej konferencji.

Logotypy: Flaga i godło Polski - Ministerstwo Edukacji i Nauki -  program Doskonała Nauka