Projekty na UKW

Konferencja Naukowa "Polska i Jugosławia w XX wieku"

Nazwa instytucji finansującej: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka II” moduł „Wsparcie konferencji naukowych”
Nazwa zadania/projektu: Konferencja Naukowa "Polska i Jugosławia w XX wieku"
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 71 027,00 PLN, całkowita wartość: 80 627,00 PLN
Kierownik zadania/projektu/autorzy projektu: dr Paweł Wawryszuk, pawel.wawryszuk@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt:
Katedra Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Historycznego UKW
Okres realizacji: 1.12.2023 - 30.11.2024
Nr umowy/decyzji: umowa nr  KONF/SP/0235/2023/01
Status zadania/projektu: realizacja zgodnie z umową
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki UKW

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).

Projekt naukowo-badawczy "Polska i Jugosławia w XX w." jest realizowany od 2013 r. przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW) w Bydgoszczy przy udziale Instytutu Historii Współczesnej w Belgradzie, a od 2015 r. aktywnie uczestniczą w nim przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych z pozostałych państw pojugosłowiańskich. Od początku w składzie zespołu polskiego, oprócz pracowników naukowych UKW, znajdują się również naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego itd. Celem współpracy jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań na temat wielopoziomowych i wielopłaszczyznowych relacji polsko-jugosłowiańskich w XX wieku oraz roli tych państw w stosunkach międzynarodowych. Prezentacja wyników badań oraz związanych z nimi kwestii metodologicznych omawiana jest na corocznych konferencjach, panelach i sympozjach, które odbywają się naprzemiennie w Bydgoszczy i w Belgradzie. Spotykają się tam pracownicy wymienionych ośrodków naukowych z Polski, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Czarnogóry.

Do tej pory odbyło się 8 konferencji, które zakończyły się wydaniem 8 tomów materiałów pokonferencyjnych: cztery w języku polskim i 4 w języku serbskim. Wszystkie prace uzyskały bardzo pozytywne recenzje, a dwie z nich docenione zostały przez Kapitułę Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka (2017 r. i 2018 r.). Należy podkreślić, że współpraca i konferencje, o których mowa, są przejawem jedynej w Polsce zinstytucjonalizowanej i permanentnej współpracy międzynarodowej nad problematyką stosunków polsko-jugosłowiańskich.

Rezultaty dotychczasowej współpracy mają nie tylko wymiar naukowy sprowadzający się do wprowadzenia do obiegu naukowego nowej wiedzy, ale przyczyniają się również do popularyzacji historii Polski w państwach byłej Jugosławii. Efektem realizacji wspólnego projektu badawczego jest również zacieśnienie współpracy ogólnokrajowej i międzynarodowej, a także nawiązanie indywidualnych oraz instytucjonalnych kontaktów (wymiana doświadczeń, staże, kwerendy archiwalne itp.).

Jak wspomniano, międzynarodowe konferencje naukowe odbywają się naprzemiennie w Bydgoszczy i Belgradzie. Ze względu na pandemię COVID-19 nastąpiła krótka przerwa. Ostatnia konferencja odbyła się w Belgradzie we wrześniu 2021 r.

Projektowana konferencja odbędzie się w 2024 r. Szacowana liczba uczestników konferencji to 36 osób, w oparciu o parytet 18 naukowców z Polski i 18 przedstawicieli z państw pojugosłowiańskich.

Konferencja naukowa będzie miała charakter otwarty, ogólnodostępny, włączając wszelkie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami; będzie także zarejestrowana i udostępniona publicznie. Odbiorcami informacji o konferencji są naukowcy zajmujący tematyką bałkańską (i odpowiednio polską), studenci oraz wszyscy miłośnicy Bałkanów.

Głównymi celami, jaki przyświecają organizatorom tej konferencji, jest upowszechnienie nowej wiedzy naukowej na temat relacji polsko-jugosłowiańskimi w XX w., jej popularyzacja, integracja środowisk naukowych polskich z pojugosłowiańskimi ośrodkami naukowymi oraz promocja wizerunku Polski za granicą. Wymienione cele naukowe wpisują się w rozwój i potrzeby dyscypliny jaką jest historia oraz jej kontekst dydaktyczny (niektóre z problemów omawianych na konferencjach znalazły odbicie w podręcznikach do historii w Serbii). Do efektów praktycznych należy również wymiana doświadczeń oraz podniesienie kompetencji w dziedzinie metodologii badań nauk humanistycznych i społecznych. Rozwój współpracy umożliwi dalszą wymianę publikacji naukowych, aktywizację naukowców i studentów. 

Logotypy: Flaga i godło Polski - Ministerstwo Edukacji i Nauki -  program Doskonała Nauka