Projekty na UKW

Chronicle of 100th anniversary of deaf mute, deaf and hearing impaired sport in Poland, 1922-1992

Nazwa instytucji finansującej: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: Program Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka II” moduł „Wsparcie monografii naukowych”
Nazwa zadania/projektu: Chronicle of 100th anniversary of deaf mute, deaf and hearing impaired sport in Poland, 1922-1992
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 58 206,50 PLN, całkowita wartość: 65 526,50 PLN
Kierownik zadania/projektu/autorzy projektu: dr Adam Szulc, aszulc@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Biologicznych Podstaw Kultury Fizycznej
Okres realizacji: 1.10.2023 - 30.09.2025
Nr umowy/decyzji: umowa nr  MONOG/SP/0167/2023/01
Status zadania/projektu: realizacja zgodnie z umową
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki UKW

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).

Projekt wpisuje się w obszar wiedzy o kulturze fizycznej i społecznej. Jest to pierwsza publikacja naukowa poświęcona historii sportu niesłyszących w Polsce. Monografia wpisuje się w obchody 100-lecia Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących 1922-2022/1927-2027 oraz w 100-lecie Światowego Ruchu Sportowego Niesłyszących 1924-2024.

W 1922 roku powstał pierwszy klub sportowy głuchoniemych tj. Warszawski Klub Sportowy Głuchoniemych, w 1927 roku powstał Polski Związek Sportowy Głuchoniemych zrzeszający kluby sportowe głuchoniemych w Polsce, będący przedstawicielem sportu w ramach współpracy z Departamentem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego oraz z Międzynarodowym Komitetem Sportu Głuchoniemych - organizatorem igrzysk głuchych. W 1924 roku odbyły się w Paryżu pierwsze Igrzyska Głuchych tzw. Cieche Gry, w których polscy lekkoatleci wywalczyli srebrny medal w sztafecie 4 x 400 m. Po zakończeniu Igrzysk odbył się założycielski kongres Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchoniemych, w którym uczestniczyli polscy sportowcu-działacze niesłyszący.

Podczas okupacji w latach 1939-1944 sportowcy niesłyszący aktywnie włączyli się w walkę z niemieckim okupantem. Walczyli w powstaniu warszawskim w plutonie złożonym z głuchych sportowców i wychowanków Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. Po okupacji, po powrocie z niemieckiej niewoli od początku zakładali struktury sportu niesłyszących, uczestniczyli w walce z analfabetyzmem wśród głuchych. Stworzyli od nowa system rozgrywek o mistrzostwo polski niesłyszących: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy, szachy, narciarstwo. Uczestniczyli w igrzyskach głuchych zdobywając dla Polski wiele medali, ustanawiając nowe rekordy Polski niesłyszących.

Aż do lat 90. XX wieku sport niesłyszących podlegał pod Polski Związek Głuchych. Zmiany społeczno-gospodarcze spowodowały, że sport oddzielił się od struktur PZG, i w 1992 roku, jako Polski Związek Sportowy Głuchych, samodzielnie reprezentował polski sport w kraju i za granicą. Autor, poprzez monografię, oddaje hołd ponad 3000 osób, które brały aktywny udział w rozwoju sportu niesłyszących, przyczyniając się do wielu sukcesów organizacyjnych i sportowych.  

Logotypy: Flaga i godło Polski - Ministerstwo Edukacji i Nauki -  program Doskonała Nauka