Projekty na UKW

Poetyka ciała w robinsonadzie anglojęzycznej

Nazwa instytucji finansującej: Narodowe Centrum Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: SONATA-16
Nazwa zadania/projektu: Poetyka ciała w robinsonadzie anglojęzycznej
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 143 464, 00 PLN
Kierownik zadania/projektu: dr hab. Jakub Lipski, prof. uczelni, lipski@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Literatur Anglojęzycznych Wydziału Literaturoznawstwa UKW
Okres realizacji: 30.06.2021-29.06.2023
Nr umowy/decyzji: UMO-2020/39/D/HS2/02074
Status zadania/projektu: w trakcie realizacji
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki
Krótki opis zadania/projektu:

Pisane w duchu Robinsona Crusoe historie o rozbitkach, tak zwane robinsonady, to materiał o niesłabnącej aktualności i trwałym znaczeniu kulturowym, zawsze silnie zakorzeniony w doświadczeniu „tu i teraz” zarówno z punktu widzenia autora, jak i czytelnika. Badania prowadzone w ramach tego projektu poświęcone będą zagadnieniu ciała – jego przemianom i reprezentacjom – dowodząc, że ciało jako motyw w robinsonadzie stanowi klucz do wymiaru ideowego dzieła.

Najważniejszym efektem realizowanych prac będzie monografia The Anatomy of a Castaway, która skupi się na pozytywnie wartościowanych, ewolucyjnych zmianach w cielesności rozbitka, analizując je w szerszym kontekście narracji pobytu na wyspie. Wykraczając poza tradycję konwencjonalnych wyobrażeń imperialnej męskości w robinsonadach, książka wyeksponuje materiał potencjalnie subwersywny. Analizowane przykłady cielesnych metamorfoz rozbitka, omawiane jako aktualizacje i przetworzenia mitów Nowego Adama, Amazonki, Hybrydy i Androgyne, pozwolą zrekonstruować tradycję alternatywną wobec kanonicznej. Opracowywana monografia skonfrontuje robinsonady XVIII-wieczne, w których potencjalnie kontrowersyjne treści są mimo wszystko równoważone kolonialnymi fantazjami, z przykładami XX- i XXI-wiecznymi, stanowiącymi w swoim radykalizmie bardziej konsekwentne odrzucenie treści imperialistycznych. Drugim, komplementarnym wobec pierwszego, efektem realizowanych badań będzie numer specjalny międzynarodowego czasopisma naukowego, który skupi się na przetworzeniach fizyczności Piętaszka, od Robinsona Crusoe do robinsonad XXI wieku. Konfiguracje cielesności towarzysza rozbitka zbadane zostaną w kontekstach kolonialnym, postkolonialnym, filozoficznym, płciowym, ekokrytycznym oraz posthumanistycznym.

Badania realizowane w ramach tego projektu znacząco poszerzą stan badań w zakresie studiów nad popularnym gatunkiem robinsonady. Projekt realizowany będzie we współpracy z Uniwersytetem w Moguncji.

Logotypy: Flaga i godło Polski - Narodowe Centrum Nauki