Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: OPUS-17
Nazwa zadania/projektu: Nowoczesne kompozytowe detektory scyntylacyjne i termoluminescencyjne na bazie struktur epitaksjalnych ortokrzemianów i granatów
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: Wartość 1 988 200,00 zł, w tym dla UKW: 985 700,00 zł
Kierownik zadania/projektu: Kierownik projektu: dr hab. Sebastian Mahlik prof. UG, Kierownik zespołu badawczego UKW: prof. dr hab. Yuriy Zorenko, zorenko@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Konsorcjum: Uniwersytet Gdański (Lider) i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Katedra Materiałów Optoelektronicznych Instytutu Fizyki UKW (Partner)
Okres realizacji: 24.02.2020-23.02.2023
Nr umowy/decyzji: UMO-2019/33/B/ST3/00406

Celem badań w projekcie jest wyjaśnienie i opis procesów powstawania centrów luminescencji związanych z lantanowcami i jonami metali przejściowych. Głównym celem badań jest analiza wpływu wartości energii Fermiego na matrycę krystaliczną na te procesy. Jednocześnie opracujemy efektywne metody kontrolowania poziomu energii Fermiego (inżynieria poziomu Fermiego) w materiałach dielektrycznych, takich jak krzemiany, granaty, perowskity itp. poprzez ich domieszkowanie domieszkami donorowymi i akceptorowymi w stosunku do kationów sieci krystalicznej. W końcu projektu planujemy wykonać prototyp złącza p-n na bazie warstw monokrystalicznych badanych materiałów, otrzymanych metodą epitaksji w fazie ciekłej.