Wpływ etapu laktacji na zawartość czynników neurotropowych w mleku ludzkim

Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: MINIATURA 6
Nazwa zadania/projektu: Wpływ etapu laktacji na zawartość czynników neurotropowych w mleku ludzkim
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 46 213 PLN
Kierownik zadania/projektu: dr Elena Sinkiewicz-Darol, elena.sinkiewicz-darol@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Fizjologii I Toksykologii Wydziału Nauk Biologicznych
Okres realizacji: 23.11.2022-22.11.2023
Nr umowy/decyzji: DEC-2022/06/X/NZ9/01595

Nadrzędnym celem planowanych badań jest charakterystyka składu mleka ludzkiego w polskiej populacji kobiet karmiących, z uwzględnieniem mleka pochodzącego od honorowych dawczyń do banków mleka. Planowane badania obejmują analizy porównawcze zawartości m.in. Czynników neurotropowych, które wydają się być kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka karmionego piersią jak również dla noworodków karmionych pokarmem z banków mleka. Badania prowadzone będą na materialne biologicznym – próbkach mleka pozyskanych od kobiet na różnych etapach laktacji, uwzględniając mleko pochodzące od dawczyń do banków mleka kobiecego.