Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: OPUS-22
Nazwa zadania/projektu: Sieci kłącza, obieg znaczeń i treści oraz konteksty offline internetowego handlu narkotykami
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 956 620,00 PLN
Kierownik zadania/projektu: dr hab. Piotr Siuda, prof. UKW, piotr.siuda@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Badania Gier i Technologii Informacyjnych Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów UKW
Okres realizacji: 01.09.2022-31.08.2025
Nr umowy/decyzji: UMO-2021/43/B/HS6/00710

W projekcie badany się handel narkotykami w sieci, biorąc pod uwagę zarówno otwarty internet (np. social media, fora), jak również tak zwaną ukrytą/ciemną sieci (dark web). W międzynarodowym zespole znajdują się badacze z Polski i Finlandii (m.in. J. Tuomas Harviainen z Faculty of Information Technology and Communication Sciences w Tampere University). Dzięki badaniom można odpowiedzieć na szereg pytań – na przykład: jak funkcjonuje internetowa subkultura narkotykowa? Jakie są unikalne, lokalne cechy polskiego handlu narkotykami w internecie? Dlaczego handel online jest ważny w kontekście szerszych przemian technologii komunikacyjnych (algorytmizacja, naruszenia prywatności)? Co przykład Polski może nam powiedzieć na temat handlu narkotykami w ogóle? Metodologicznie wykorzystywane są zarówno tak zwane big data (duże zbiory danych, na przykład ogromne ilości postów), jak i small data („małe dane”). Natural language processing (NLP), czyli przetwarzanie języka naturalnego, łączy się w projekcie z etnografią mediów cyfrowych oraz wywiadami pogłębionymi z członkami subkultury narkotykowej.