Projekty na UKW

Materia słów - (nie)materialność literatury w tekstach multimodalnych i eksperymentalnych

Nazwa instytucji finansującej: Narodowe Centrum Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: OPUS-22
Nazwa zadania/projektu: Materia słów - (nie)materialność literatury w tekstach multimodalnych i eksperymentalnych
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 241 699,00 PLN
Kierownik zadania/projektu: dr Tymon Adamczewski, prof. uczelni, tymon@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Literatur Anglojęzycznych Wydziału Literaturoznawstwa UKW
Okres realizacji: 15.07.2022-14.07.2025
Nr umowy/decyzji: UMO-2021/43/B/HS2/01794
Status zadania/projektu: w trakcie realizacji
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki
Krótki opis zadania/projektu:

Projekt poświęcony jest badaniom fenomenu (nie)materialności literatury i proponuje rozważania nad relacją pomiędzy tekstami a ich zdolnością do zapisu i wytwarzania doświadczenia. Dociekania skupią się̨ na tradycji literatury eksperymentalnej, rozumianej szeroko jako ogół praktyk znaczeniowych próbujących przekroczyć́ ograniczenia swojego medium, często w celach uprzywilejowania aktywnej roli odbiorców lub wywołania zmiany w ich świadomości.

Choć wzrost popularności literatury „niestandardowej” (np. multimodalnej, hipertekstualnej, wizualnej, itp.) można kojarzyć z pewnego rodzaju odwrotem od postępującej wirtualizacji współczesnego życia, zaplanowane badania lokują takie tendencje w czymś́ więcej niż̇ tylko nostalgiczna tęsknota za tym, co materialne i zmysłowe w coraz bardziej niematerialnej kulturze. Projekt skupia się na wymiarach „materialności” pisma oraz praktyk artystycznych, które powiązać można z koniecznością̨ wypracowania nowych sposobów opowiadania o ważnych (np. społecznie) fenomenach, jak i o takich, które nie poddają̨ się̨ tak łatwo tradycyjnym formom przedstawień́ (jak globalne ocieplenie czy kryzys klimatyczny).

Zaplanowane badania przyniosą̨ efekty w postaci artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych i maszynopisu monografii, która zostanie opublikowana nakładem jednego z uznanych wydawnictw międzynarodowych.

Logotypy: Flaga i godło Polski - Narodowe Centrum Nauki