Projekty na UKW

Roślinne związki biobójcze jako modyfikatory włóknistego wzmocnienia biokompozytów.

Nazwa instytucji finansującej: Narodowe Centrum Nauki
Informacja o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych: Finansowanie ze środków budżetu państwa
Rodzaj dotacji budżetowej lub nazwa programu lub funduszu: PRELUDIUM 22
Nazwa zadania/projektu: Roślinne związki biobójcze jako modyfikatory włóknistego wzmocnienia biokompozytów.
Wartość finansowania lub dofinansowania i całkowita wartość zadania/projektu: 210 000,00 PLN
Kierownik zadania/projektu: mg Alona Pawłowska, alona.pawlowska@ukw.edu.pl
Nazwa jednostki realizującej zadanie/projekt: Katedra Inżynierii Materiałów Polimerowych Wydziału Inżynierii Materiałowej UKW
Okres realizacji: 03.01.2024 - 02.01.2027
Nr umowy/decyzji: UMO-2023/49/N/ST11/01718 z dnia 03.01.2024
Status zadania/projektu: w trakcie realizacji
Obsługa administracyjno-finansowa zadania/projektu: Dział Nauki
Krótki opis zadania/projektu:

Środki biobójcze pochodzenia roślinnego cieszą się dużym zainteresowaniem jako modyfikatory wzmocnienia lignocelulozowego biokompozytów. Celem jest stworzenie zrównoważonych i biodegradowalnych kompozytów o ulepszonych właściwościach biobójczych i zwiększonej hydrofobowości, uzyskanych poprzez modyfikację wzmocnienia biokompozytu modyfikatorami pochodzenia roślinnego. Projekt ten przyczyni się do postępu w inżynierii materiałowej i zrównoważonego rozwoju ekologicznego.

Znaczenie tego projektu można wyrazić w kilku aspektach. Po pierwsze, w ramach projektu zostanie poruszona kwestia zagrożenia ekologicznego stwarzanego przez odpady resztkowe, szczególnie w przemyśle opakowaniowym. Ten problem zostanie rozwiązany poprzez przejście na polimery biodegradowalne, takie jak polilaktyd (PLA). Po drugie, zastosowane będą modyfikatory pochodzenia roślinnego zmniejszające zależność od toksycznych środków dezynfekcyjnych które oferują naturalną i nietoksyczną alternatywę zapewniającą powierzchniową ochronę przed patogenami. Po trzecie, projekt przyczyni się do opracowania biokompozytów o zwiększonej hydrofobowości, dodatkowo zapobiegając kolonizacji bakterii i rozkładowi materiału.

W celu zweryfikowania efektów działań wybranych modyfikatorów, zastosowane zostanie kompleksowe podejście eksperymentalne. Przeprowadzone będą między innymi badania biobójczości, zwilżalności i właściwości mechanicznych. Analizy te dostarczą cennych informacji na temat właściwości biokompozytów modyfikowanych biocydami roślinnymi, ułatwiając głębsze zrozumienie ich potencjalnych zastosowań.

Logotypy: Flaga i godło Polski - Narodowe Centrum Nauki